Zapytaj o termin '
linia
Recepcja
ikona 602 393 770

Atrakcje okolic Skorzęcina

Na szczególna uwagę zasługuje Szlak Piastowski. Jego przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego.

 

Gniezno

Miasto Św. Wojciecha, to historyczna stolica Polski, gdzie rodziła się polska państwowość, toteż dziś miasto stanowi główny punkt Szlaku Piastowskiego. Gniezno to przede wszystkim ośrodek wspaniałych zabytków ze słynną, gotycką katedrą na czele. Gnieźnieńska katedra nazywana jest Matką Polskich Katedr. Na szczególną uwagę zasługują Drzwi Gnieźnieńskie z 1180 r zwane niegdyś Klejnotem Królestwa. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków romańskiej plastyki w Europie.

Warto też odwiedzić Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz zajrzeć do Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Dziekanowice

Położony nad wschodnim brzegiem Jeziora Lednica Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach zadziwia swymi rozmiarem - to jeden z największych skansenów w Europie! Zachwyca też bogactwem prezentowanych obiektów, skupiając w tym miejscu zabytki wiejskiej zabudowy, głównie drewnianej z terenu historycznej Wielkopolski.

Warto to miejsce odwiedzić szczególnie podczas odbywających się tutaj cyklicznie imprez takich jak na przykład „Żywy Skansen” przybliżających te sfery życia wsi, które uległy już zapomnieniu bądź stały się marginesem współczesnego życia - tradycyjne rzemiosło - garncarstwo, garbarstwo, szczotkarstwo, szewstwo oraz rękodzieło – rzeźba w drewnie, plecionki ze słomy, wycinanki z papieru, różnego rodzaju hafty. Odbywają się też wówczas zajęcia gospodarskie i domowe - przędzenie na kołowrotku i przęślicy, tkanie na krosnach, ubijanie masła, pieczenie chleba.

Ostrów Lednicki to największa z pięciu wysp znajdujących się na jeziorze Lednica. W czasach piastowskich stanowiła jeden z głównych ośrodków obronnych oraz administracyjnych Polski. Obecnie znajduje się tutaj stanowisko archeologiczne. Z uwagi na odkryte w kaplicy pałacowej dwa baseny chrzcielne, przypuszcza się że właśnie tutaj w 966r. Mieszko I przyjął chrzest. Tutaj także, najprawdopodobniej rezydowała żona Mieszka I-Dobrawa oraz także tutaj, mógł przyjść na świat Bolesław Chrobry.
Muzeum Archeologiczne Biskupin to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce. Znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie żnińskim. Osada w Biskupinie jest o tyle cenna, iż jest ona związana z bardzo starą kulturą łużycką (ok. XIV w. p.n.e.- ok. V w. p.n.e.), a odkryte tutaj drewniane konstrukcje osiedla zostały wybudowane ponad 2.700 lat temu bez jednego gwoździa!

W Biskupinie zobaczymy nie tylko rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic czy budynków mieszkalnych, ale zwiedzimy również ciekawe muzeum, a w każdy trzeci tydzień września możemy wziąć tutaj udział w festynie biskupińskim.

Rogowo - Zaurolandia to jeden z największych Parków Dinozaurów w Polsce. Czynny przez cały rok, nieprzerwanie przyciąga rzesze turystów. Odwiedzając Zurolandię można w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat dziejów naszej planety oraz zapoznać się z różnymi gatunkami dinozaurów. Stworzone w skali 1:1 modele dinozaurów stanowią także nie lada atrakcję dla najmłodszych. Poza dwu kilometrową ścieżką dydaktyczną, Park oferuje także dodatkowe atrakcje w postaci toru gokartowego, wypożyczalni quadów, kolorowych mini kolejek dla najmłodszych oraz wielu innych.

 

i wiele, wiele innych...